Проблеми з хребтом і вибір матраца
- 12 апреля 2020 -
Хребет – найважливіша частина скелета людини. Він виконує відразу дещо життєво важливих функцій: від підтримки голови та забезпечення прямоходіння до захисту спинного мозку та амортизації безлічі фізичних дій на тіло людини.
Що ж таке хребет?
Він складається з двадцяти чотирьох хребців, які розподілені по наступних відділах:
- Шийному;
- Грудному;
- Поперековому;
- Крижовому.
Також до хребта відносять і куприк, що складається з чотирьох зрощених кісток.
Будова та функції хребта
- Підтримує голову та надає жорсткості скелету.
- Підтримує тіло у вертикальному положенні.
- Захищає спинний мозок, у якому знаходяться нерви, які з'єднують головний мозок, з іншими частинами тіла та внутрішніми органами.
- Служить місцем кріплення м'язів та ребер.
- Амортизує поштовхи, удари, напруга.
- Дозволяє тілу виконувати різноманітні рухи, пов'язані з життєдіяльністю людини.
Хвороби хребта
Враховуючи усю різноманітність функцій, що виконуються хребтом, стає зрозуміло, чому такі навантаження частенько не проходять безслідно.
Отже, давайте разом розберемося з тим, які захворювання хребта найбільш поширені, а також з причинами їх виникнення.
Сколіоз – це найпоширеніше право- або лівобічне викривлення хребта, яке в тому або іншому ступені спостерігається у більшості сучасних людей. Сколіоз може бути й природженим, хоча набагато поширеніший сколіоз придбаний, який є справжньою проблемою нашого часу.
Придбаний сколіоз, у свою чергу, підрозділяється на декілька типів:
- Ревматичний, викликаний раптовим спазмом спинних м'язів, що виник в результаті запального процесу в хребцях або хронічних проблем з ними.
- Рахітичний, який провокує різні деформації опорно-рухового апарату. У свою чергу, причин для цих деформацій може бути маса – від малорухомого способу життя до звички носити тяжкість тільки в одній руці.
- Паралітичний, який переважно розвивається після дитячого паралічу з однобічним ураженням м'язів.
- Звичний, зазвичай є наслідком поганої постави. Найчастіше він розвивається ще в дитячому або підлітковому віці, коли надто багато провокативних факторів від невідповідних за розміром парт і дуже важких рюкзаків до просиджування годинами у комп'ютера без якої-небудь фізичної активності.
Чим небезпечний сколіоз?
Навіть у найлегшому випадку сколіоз провокує сильні болі в спині та естетично виглядає не дуже красиво. Ще сумніше все йде при важких формах захворювання, коли безпосередній вплив припадає не лише на саму спину, але і на внутрішні органи. Зрештою це може призводити до таких проблем як:
- Порушення дихання;
- Гіпоксія;
- Затруднений кровообіг і багато що інше.
Як боротися - правильний вибір матраца при сколіозі
Як запобігти сколіозу у дітей і як мінімізувати його прояви, якщо проблема вже виникла?
Передусім, необхідно забезпечити повноцінний і здоровий сон, запорукою якого є якісні матраци. Такі матраци мають бути безпружинними та в міру жорсткими. Їх основне завдання – забезпечити правильне положення хребта під час сну, рівномірно розподіливши вагу сплячої людини та перешкоджаючи продавлюванню в окремих місцях.
Остеохондроз – інша серйозна проблема з хребтом, яка з кожним роком все молодіє. Захворювання розвивається в результаті поразки міжхребцевого диска, через що хрящова тканина поступово костеніє, зменшується в розмірах і в результаті втрачає свої амортизуючі властивості. Через це і з'являються болі в шийному, грудному або поперековому відділі хребта. Після 35 років рідко кому вдається уникнути тієї або іншої форми остеохондрозу, що розвинувся як наслідок травм спини, надмірної ваги, переохолодження, сильних фізичних навантажень чи інших факторів.
Як діагностується остеохондроз?
Цьому захворюванню властиві наступні симптоми:
- Постійні ниючі болі в спині, що посилюються при навантаженнях, різких рухах, кашлі й чханні;
- Відчуття оніміння, ломота в руках і ногах;
- Зменшення об'єму рухів;
- Спазмування м'язів.
Залежно від локалізації остеохондрозу можливий і ряд інших специфічних симптомів.
Як боротися - правильний вибір матраца при остеохондрозі
Тут, як і у випадку зі сколіозом, допоможе безпружинний матрац з ортопедичним і анатомічним ефектом. Він дозволить звести до мінімуму больові симптоми, гарантує зручне і правильне положення хребта під час сну у будь-якій позі, зменшить навантаження на уражені міжхребцеві диски та дасть можливість ефективно розслабити м'язовий корсет.
Категорично не рекомендується тим, у кого діагностований остеохондроз, спати на звичайному пружинному матраці, в якому попереково-крижовий відділ хребта або постійно знаходиться в напрузі, або взагалі провисає як в гамаку, що призводить до посилення больових відчуттів і посилювання хвороби.
Нарешті, ще одно захворювання хребта, що часто зустрічається – це радикуліт. Цій хворобі властиве ураження пучків нервових волокон, що відходять від спинного мозку в тому або іншому відділі хребта, що проявляється сильним болем, який посилюється при будь-якому навантаженні.
Окрім болю безпосередньо в спині можуть страждати шия, плечі та руки. Часто радикуліт супроводжується навіть запамороченнями, зниженням слуху і порушенням ходи. Зазвичай радикуліт виникає в попереково-крижовому відділі хребта, хоча цілком може локалізуватися і в інших місцях. При попереково-крижовому радикуліті людина постійно відчуває болі в спині, що особливо посилюються при ходьбі й нахилах.
Що стосується причин радикуліту, медики відмічають, що в переважній більшості випадків він є одним з проявів остеохондрозу або наслідком застарілої травми хребта або ж міжхребетної грижі. Провокують розвиток радикуліту і такі чинники як стреси, інфекційні захворювання, порушення обміну речовин, нераціональна фізична активність.
Поради з вибору матраца для людей, що страждають радикулітом, аналогічні й при остеохондрозі.