Ортопедичні і анатомічні ефекти матраців і подушок
- 12 квітня 2020 -
Сьогодні словосполучення "ортопедичний матрац", "анатомічний матрац" в усіх на слуху. Але все ж таки спробуємо розібратися, чи правильно ми розуміємо ці терміни, і що вони означають насправді.
Що характерно, помилка криється вже на самому початку. Говорити щось подібне до "ортопедичні матраци" не зовсім коректно, адже так називають лише спеціальні ортопедичні конструкції, призначені для пацієнтів з серйозними проблемами зі спиною. Вони надають виражений лікувальний ефект і не призначені для постійного використання.
Інша справа матраци з ортопедичним ефектом, які створювалися якраз для профілактики захворювань спини та зняття больових симптомів. Такий ортопедичний ефект досягається завдяки забезпеченню зручного і фізіологічного положення хребта під час нічного відпочинку у будь-якій позі.
Далі ми розглянемо детальніше, що таке ортопедичний і анатомічний ефекти, перелічимо умови, при яких вони забезпечуються, і коротко розповімо про вплив таких властивостей на спину і здоров'я в цілому.
Що є ортопедичним ефектом?
Матраци з ортопедичним ефектом дають можливість враховувати усі природні вигини спини для того, щоб забезпечити її фізіологічно правильне положення, що є відмінною профілактикою викривлення хребта.
Матраци такого типу обов'язково безпружинні. Вони виконують свої функції завдяки безлічі мікроелементів в наповнювачі, які, по суті, виконують роль мікроскопічних пружин для рівномірного розподілу ваги незалежно від конкретних фізичних параметрів людини.
Існує поширена помилка стосовно того, що під час сну хребет має бути ідеально рівним, причому, це намагаються забезпечити завдяки матрацам підвищеної жорсткості. Насправді, це неправильно, адже спочатку хребет не є абсолютно прямим і має природні вигини, завдяки яким він амортизує навантаження. Сон теж має бути організований з урахуванням цих вигинів, щоб уникнути підвищеного навантаження на міжхребцеві диски та роздратування нервових закінчень.
Це особливо актуально в період зростання, щоб опорно-руховий апарат сформувалися правильно, а постава була красивою. Якщо ж під час сну спина опиняється в надмірно прямому або, навпаки, занадто зігнутому положенні, це відгукнеться болями в спині та навіть передчасним зношуванням як міжхребцевих дисків, так і самих хребців.
Будь-який матрац в ідеалі повинен оптимально поєднувати в собі жорсткість і еластичність, щоб він міг перешкоджати викривленню хребта і сприяти повноцінному сну. Матраци з помірною жорсткістю підходять дітям і підліткам, але вкрай не рекомендуються людям старше 25 років.
Обираючи матрац, взагалі не варто зациклюватися на таких критеріях як "жорсткість" і "м'якість". Пам'ятайте, що головним для вас має бути комфорт.
Визначившись з тим, що таке ортопедичний ефект, давайте коротко зупинимося на тих типах матраців, які такого ефекту НЕ мають:
1. Матрац з пружинним блоком "Бонель". Пружинні матраци в принципі не можуть мати ортопедичних властивостей. Тим більше, якщо вони складаються з блоків, в яких всі пружини пов'язані між собою. Це означає, що при здавленні однієї з них починають стискатися й усі інші, що знаходяться поруч.
2. Матрац з пакетним (незалежним) пружинним блоком. Навіть, якщо всі пружини у блоці автономні та запаковані у власні чохли, такі матраци не роблять необхідного ортопедичного ефекту. Водночас, вони, поза сумнівом, є комфортнішими в порівнянні з попереднім варіантом. Такі пружини краще розподіляють вагове навантаження за умови, що діаметр пружини складатиме від 7 до 20 мм, а їх кількість буде не менше, ніж 600-1000 штук на кожен квадратний метр матраца. Інакше, якщо діаметр пружини буде великим, характеристики матраца стануть практично ідентичними як у матраців з пружинними блоками "Бонель".
Подивімося наочно, що відбувається з хребтом людини під час сну на жорсткому пружинному матраці.
Малюнок 1. Поза на спині.
В цьому випадку фізіологічний вигин в попереково-крижовому відділі хребта забезпечується завдяки напрузі м'язів. В результаті це призводить до дискомфорту під час сну, відчуття втоми та болів в спині із-за постійного навантаження на м'язи.
Малюнок 2. Поза на боці.
Сон в цій позі на жорсткому пружинному матраці призводить до того, що хребет згинається у формі букви "З", що абсолютно нефізіологічно. В результаті напружуються і скручуються м'язи спини, а максимум навантаження доводиться на плечі та стегна, що зрештою також відгукнеться болями в спині та поганим сном.
Якщо пружинний матрац м'якший, це також не вирішує основної проблеми.
Малюнок 3. Поза на спині.
Якщо поверхня матраца досить м'яка, під час сну на спині хребту теж не надається необхідна підтримка в грудному і попереково-крижовому відділах. Більш того, він навіть провисає як в гамаку, залишаючись в постійній напрузі через відсутність опори. Сон в цьому випадку стає дуже дискомфортним і неспокійним, а вранці приходять м'язова втома, ломота в спині та болі в попереку.
Малюнок 4. Поза на боці.
В цій позі хребет згинається і провисає аналогічним чином, втративши підтримку в районі талії та стегон. Наслідки такого сну такі ж, як і у попередньому випадку.
3. Матраци з кокосовою койрою. Такі матраци теж не можна віднести до ортопедичних. Кокосова койра – це жорстке волокно, яке збирають з горіхів кокосової пальми, після чого додатково латексують з метою підвищення еластичності матеріалу.
Матраци, в яких використовують кокосову койру, бувають декількох типів:
- Матрац цілком складається з кокосової койри. Це дуже жорсткий матрац без анатомічного ефекту, але з ортопедичним, що досягається тільки за рахунок постійної напруги м'язів спини. Зате такий матрац відмінно вентилюється і не вбирає вологу. Саме по сукупності всіх цих характеристик його вважають оптимальним для дітей до року.
- Матрац з пружинним блоком "Бонель" і настилом з кокосової койри поверх нього. Цей матрац відмінно згинається та оптимальний за характеристиками повітропроникності, хоча, звичайно, його ортопедичні властивості мінімальні. Ще один мінус матраців такого плану – недовгий термін їх служби. Через декілька років експлуатації кокосова койра починає розсихатися, і пружини проходять крізь неї.
- Матрац з пакетними пружинами й настилом з кокосової койри зверху. В цьому випадку вірно все, сказане вище.
- Матрац з безпружинним наповнювачем з латексної піни або пінополіуретану з прошарком з кокосової койри. Характерна відмінність такого матраца від двох, розглянутих вище, це його велика довговічність.
- Сендвіч-матрац з безпружинним наповнювачем і кокосовою койрою. В цьому випадку матрац складається з шарів безпружинного матеріалу, що чергуються, з кокосовою койрою. Завдяки цьому він навіть має невеликий ортопедичний ефект і навіть мінімальний анатомічний. Але, знову ж таки, слабким місцем таких матраців є не занадто тривалий термін експлуатації, обумовлений невеликою товщиною безпружинного прошарку і недостатньою еластичністю кокосової койри.
Помітимо, що є ще один дуже важливий нюанс, пов'язаний з кокосовими матрацами. У будь-якому виконанні вони не рекомендовані для людей, вага яких перевищує вісімдесят кілограмів. Інакше, продавлені місця утворюються досить швидко, і матрац виходить з ладу ще раніше.
Ортопедичний ефект матраців MAGNIFLEX
Як ми вже зрозуміли, виключно безпружинні матраци дозволяють повною мірою забезпечити необхідний ортопедичний ефект. Тільки такі матраци незалежно від фізичних параметрів людини здатні рівномірно розподілити навантаження по всій поверхні матраца, тим самим, забезпечивши правильне фізіологічне положення хребта і максимальний комфорт під час сну. Це стає можливим завдяки парадоксальному факту – по суті безпружинний матеріал працює як тисячі й сотні тисяч мікропружин, лише з тією різницею, що вони дійсно автономні та кожна спрацьовує саме там, де це необхідно, не зачіпаючи при цьому сусідні. Матраци з ортопедичним ефектом від італійської компанії Magniflex створюються з унікальних безпружинних матеріалів, розроблених фахівцями фабрики. Кожна модель перш ніж потрапити в продаж проходить багатоетапну перевірку якості за участю команди медиків. Такий матрац – це не просто аксесуар, це запорука комфортного і повноцінного сну.
Малюнок 5. Поза на спині.
Тепер розглянемо наочно, чому вони такі хороші. Під час сну на матраці Magniflex в положенні на спині хребет знаходиться в правильному фізіологічному положенні, з повторенням усіх природних вигинів. Інноваційний матеріал типу Elioform®, Waterlattex® або Eliosoft® гарантує надійну підтримку всіх відділів хребта, при цьому знімаючи навантаження з суглобів, зв'язок, міжхребцевих дисків і м'язів. Ці матеріали знижують або навіть повністю прибирають зворотний тиск на тіло сплячої людини, адаптуючись до його ваги, росту і анатомічної будови. Анатомічний ефект безпружинних матраців надає необхідну підтримку окремих частин тіла під час сну, негайно реагуючи на зміну пози та забезпечуючи відпочинок, такий важливий для розслаблення м'язів. У результаті після сну на матраці такого типу людина прокидається повноцінно відпочившою, повною сил і енергії, а про болі та ломоту в спині навіть немає мови.
Малюнок 6. Поза на боці.
На матраці з ефектом безлічі мікропружин сон в такій позі дозволяє досягти правильного фізіологічного положення хребта з адекватною підтримкою в районі талії та стегон. Таким чином, провисання виключається, додаткова напруга суглобів і зв'язок відсутня.
Що таке анатомічний ефект і як він забезпечується в сучасних матрацах?
Поговоривши про ортопедичний ефект безпружинних матраців, не можна не згадати й анатомічний ефект. По суті, йдеться про можливість матраца точно відтворювати форму тіла сплячої людини з метою зниження тиску на нього. Це необхідно для того, щоб поліпшити кровообіг, циркуляцію лімфи та налагодити нормальну роботу внутрішніх органів. Сон на такому матраці гарантує повноцінний відпочинок, запобігає затіканню та онімінню м'язів, дає відпочинок суглобам і зв'язкам. З такими матрацами про неспокійний сон і постійний пошук зручнішої пози можна забути. Вони гарантують дійсно здоровий, глибокий і комфортний сон протягом всієї ночі, завдяки якому людина може повноцінно відпочити та відновити сили.
Якісний матрац з відчутним анатомічним ефектом до 90% знижує кількість змін положення тіла під час сну. Це говорить про дуже високу якість відпочинку і розслаблення при забезпеченні м'якої підтримки хребта.
Розподіл тиску на матраці з низьким анатомічним ефектом
Малюнок 7.
Малюнок 8.
Забезпечення анатомічного ефекту в матрацах Magniflex
Матраци від італійського виробника Magniflex з анатомічним ефектом є одними з найбільш популярних серед споживачів зі всього світу. Успіх полягає у використанні сучасного високотехнологічного матеріалу Memoform®.
Memoform® – це інноваційна розробка для матраців преміум-класу. Його відрізняє висока міцність і пориста структура, що дозволяють забезпечити повноцінну анатомічну та ортопедичну підтримку хребта і найвищий комфорт під час сну.
Окрім цього, цей матеріал відрізняє висока повітропровідність. Це означає, що забезпечується нормальна циркуляція повітря, необхідна для оперативного провітрювання і правильного температурного обміну між внутрішнім блоком, чохлом матраца і шкірою людини.
Основні переваги Memoform® від Magniflex в порівнянні з аналогами від інших виробників, що мають ефект пам'яті:
- Найбільш рівномірний розподіл ваги по усій поверхні матраца;
- Максимальна повітропровідність, ефективна вентиляція і швидкий випар вологи;
- Організація комфортного мікроклімату для сну навіть в умовах жари;
- Найбільш швидке відновлення первинної форми.
Таким чином, основною унікальною властивістю матеріалу Memoform® є рівномірна підтримка тіла під час сну. Голова, грудна клітка, таз і ноги, які під час сну на звичайному матраці втискаються в нього сильніше за інші частини тіла, в цьому випадку завдяки м'якій підтримці розслабляються. Знімається навантаження також з хребта і м'язового корсета, завдяки якій йде напруга і больові відчуття в спині, попереку, плечах і стегнах.
Матеріал Memoform® підлаштовується під кожну людину, заповнюючи порожній простір між матрацом, шиєю і поперековим відділом хребта.
Всі матраци Magniflex з технологією Memoform® проходять тестування всередині компанії за наступними параметрами:
- Вентиляція;
- Стійкість до продавлювання і інших деформацій;
- Випарування вологи;
- Дія температурних чинників;
- Адаптація під різну вагу і зріст.